Yeah Granola!

I have to admit, I have gone full-on-hippie and have started baking my own granola. Two things spurred this: 1) Articles about how much sugar was in the Quaker Oats Granola Cereal 2) Tasting Milk and Honey granola.

Milk and Honey granola is delicious, but expensive. It is about $6/lb. So I started to look up how to make my own granola. I found a few recipes and corroborated them with the list of ingredients from the Milk and Honey package.

My first batch was not so great, but it was solid.

Tonight I made my second batch.

Tomorrow will be the test!

Delicious granola, fresh from the oven